Výnos o štandardoch pre ISVS č. 312/2010 Z.z., §17
Štandardom pre všeobecné použitie formátov je
a) používanie ľubovoľného formátu pri výmene súborov, ak s tým vopred súhlasia všetky zúčastnené strany a technické podmienky to umožňujú, b) používanie ľubovoľného formátu pri výmene a zverejňovaní iných typov súborov, ako sú uvedené v § 19 až 24, c) používanie najmä písem Arial, Times New Roman a Courier New v textových súboroch, tabuľkových súboroch a v ďalších typoch súborov, kde je to technicky uskutočniteľné, a to pri zverejňovaní súborov, vrátane zverejňovania na webovom sídle, d) spracovanie a rozoznávanie textových častí obsahu ľubovoľného formátu súboru v tlačených fontoch ako textu, ak je to technicky uskutočniteľné, e) používanie správnych prípon súborov patriacich k danému typu súboru.
Metodický pokyn k Výnosu o štandardoch pre ISVS č. MF/013261/2008-132 platnému do 15. júla 2010 (Nový metodický pokyn zatiaľ nebol vydaný.)
10.1 Doplňujúce informácie k vlastnému výnosu MF SR
K § 17 Všeobecné použitie formátov
Účelom štandardov nie je nezmyselne obmedziť formáty súborov, ale zabezpečiť čo možno najväčšiu čitateľnosť elektronických dokumentov, ktoré používa verejná správa a zároveň vylúčiť zastarané formáty. Tzv. všeobecná výnimka, ktorá je stanovená týmto štandardom, umožňuje používať na interné účely aj iné formáty, ako sú uvádzané v ďalších častiach výnosu MF SR, ale nesmú byť vynucované, pokiaľ druhá strana nesúhlasí (napr. z dôvodu, že použitie alebo čitateľnosť je podmienená softvérom, ktorý daný subjekt nemá k dispozícii). Iné formáty nesmú byť posielané pred vzájomnou dohodou.
Takýmto spôsobom si je možné vymieňať napr. aj formát .doc, ktorý je masovo rozšírený, a ani jedna zúčastnená strana nemá k tomu výhrady.
K písmenu b)V prípade, že niektorý typ súborov nie je definovaný (napr. špecifické súbory pre geografickú navigáciu), tento typ v súčasnosti nemá povinný štandard. To znamená, že dané formáty je možné používať bez obmedzenia, povinné osoby však nie sú povinné ich prijímať.